ChS Z Hamaku

ChS laboratorních potkanů


Vyjádření ke stížnosti ze dne 14.2.2010 podané p. Haratíkovou (známou pod nickem Kofola)

Originál žádosti nebo její kopie.

tvrzení: 99% porodů, které proběhly v domácím prostředí této chovatelské stanice, bylo s komplikacemi, kdy samice musely podstoupit císařský řez, nebo porodily mrtvá mláďata.
fakta: Ve stanici proběhlo 7 porodů:
  • Vrh VP1 - ANO, samice podstoupila císařský řez.
  • Vrh A - částečně ANO, samice porodila 4 žívá mláďata ze 17.
  • Vrh B - NE, samice neporodila ani císařským řezem, ani se nanarodila mrtvá mláďata.
  • Vrh C - NE, samice neporodila ani císařským řezem, ani se nanarodila mrtvá mláďata.
  • Vrh D - NE, samice neporodila ani císařským řezem, ani se nanarodila mrtvá mláďata.
  • Vrh VP2 - ANO, samice podstoupila císařský řez.
  • Vrh VP3 - ANO, samice porodila mrtvá mláďata.

konstatování: Netvrdíme, že jsme nemeli problémy při porodech. ANO, měli. Ale záměrně v oficiální stížnosti uvádět nepravdivé skutečnosti (99% namísto 57%) je přinejmenším na pováženou.

tvrzení: Samice byla ponechána dva dny napospas osudu s mrtvými, rozkládajícími se mláďaty v sobě, které mohly způsobit sepsi a následnou smrt.
fakta: Autorka sama o odstavec výše uvádí (ikdyž ne zcela přesně), jak byla samice ponechána "napospas osudu". Tedy že 3 hodiny od začátku porodu byla samičce poskytnuta veterinární péče a následně bylo postupováno podle rad veterináře - provedeno sono vyšetření, každý den aplikována injekce oxytocinu..., a na závěr proveden císařský řez.


tvrzení: týká se tvrzení o porodu Sessil a problémů, když samice neporodí 23. den
fakta: Celý vrh (od plánování krytí až po porod) byl konzultován s ChS Bebecha, která má narozdíl od autorky stížnosti odchováno několik desítek vrhů a má dostatek zkušeností, aby mohla poradit u takového porodu. Její názor je možné dohledat na diskuzi na serveru kralici.cz/potkanci a bude přiložen k dalšímu tvrzení.


tvrzení: ...a jeho počínání se dá místy považovat za týrání zvířat...
fakta: ChS Z Hamaku se pravidelně účastní výstav a za poslední rok měla průběžně u dalších ChS celkem 6-krát samičky na krytí. Samičky nebyly nikdy ani vyhublé, ani tučné, byly v dobrém zdravotním a psychickém stavu, nebyly napadené parazity ani nemely respirační potíže. Vyjádření chovatelek, které měly naposled samičky (2 poslední vrhy s mrtvými mláďaty) jsou k dohledání na diskuzi, nebo přiloženy: vyjádření ChS Bebecha a vyjádření ChS Mouseville.


tvrzení: Vzhledem k tomu, že Tomáš Dvorský jako majitel ChS Z Hamaku svojim konáním a přístupem k chovu laboratorních potkanů nijak nepřizpívá ke zlepšení chovatelské základny...
fakta: Majitel ChS Z Hamaku je autorem několika aplikací, které značnou měrou usnadňují práci chovatelům. Nejedná se jen o kalkulátor velikosti potkaní klece, ale i o genetické kalkulátory barev, variet a znaků, jakožto i kompletní databázi potkanů (obsahuje např. hledání příbuznosti zvolených potkanů do 10. generace). Zmiňované stránky již od doby jejich vzniku navštívily tisíce lidí. Stanici se podařilo uspět i s odchovem několika velice kvalitních vrhů, což dokazují nejen výsledky z výstav, ale i všeobecná spokojenost majitelů.


Neříkám, že jsme s porody neměli problémy, jen si sami udělejte vlastní názor, nakolik jsou tvrzení p. Haratíkové (která spolu s dalšími chovatelkami pod dopis připojili svůj "podpis") pravdivá.


V Holešově dne 19.2.2010 Mgr. Tomáš Dvorský jako majitel ChS Z Hamaku