ChS Z Hamaku

ChS laboratorních potkanů


Stránka není aktuální, bude upravena.

Bydlení

Zde se dozvíte jak naši potkani bydlí, co papají a můžete se podívat i na online záběr klecí z webkamery...

Nově (duben 2009) jsme si postavili podle vzoru Hašlerky (díky za foto a info o konstrukci) velkou hliníkovou klec, kterou jsme trochu zdokonalili pro potkany. Jako kostra jsou použity hlníkové profily, pletivo jsme použili stejné jako u ostatních našich klecích, pouze jsme ho přichycovali pomocí trhacích nýtů. Klec je nyní rozdělena na 3 části (počet částí se dá celkem jednoduše zvětšit, nebo zmenšit), její rozměry jsou 210cm na výšku, 82cm na šířku a 60cm do hloubky. Je dostatečně velká pro 17 potkanů. Klec má pro snažší čištění dvoje velké dveře (dá se otevřít celá čelní stěna) a vysouvací šuplíky s podestýlkou (box Samla z Ikey) - velice snadné čištění. Pro běžný přístup k potkanům jsou zde k dispozici ješte troje menší dvířka, které postačují na běžnou údržbu. Dvířka jsou zajištěna petličkamy, takže potkani nemají sebemenší šanci si je otevřít. Jedinou slabinou mohou být průhledné plastové boxy, které by potkani zvládli během několika hodin prohryzat (naštěstí je to ještě nenapadlo) - proto bude mezi samci a samicemi v kleci umístěno laminované dřevotřískové patro, které by jejich radovánkám po prohlodání zamezilo :) Z ekonomických aspektů: cena do 4tis Kč bez vybavení, doba výroby asi 3 týdny (už nikdy bez pokosové pily - řezat to v úhelníku pilkou na železo je fakt rasovina). Předpokládáme výdrž pletiva na kleci (levný čínský pozink) na jeden rok (na starší kleci zkoušíme pozink natřít a uvidíme, kolik vydrží), ale poté není problém pletivo vyměnit za jiné, popř. nerezové (jednoduché přenýtování). Více fotek je tady.

Doposud jsme používali klece vlastní výroby (spodní dvě). V současné době je máme jako náhradní, popř. pro návštěvy a potkany na hlídání - kdyby bylo potřeba. Součástí klece je přepravka a svařované chovatelské pletivo. Oka tohoto pletiva jsou 19 mm široká, průměr pozinkovaného drátu 1,45mm. Cena za metr je přibližně 70 kč. Rozměry klece jsou 40x60x70 (š,h,v). Po započítání pater je podle potkaního kalkulátoru vhodná pro tři potkany. Klec má odjímatelnou horní část, která usnadňuje práci při čištění. Velice jednoduše se zde dají přichytit napaječky a hamaky.

Horní klec jsme pořídili kvůli březí samici a mláďatům. Jde o předělanou a upravenou klec původně určenou pro ptáky. Její výhodou je hlavně vysouvací rošt a čtvery dvířka v čelní stěně. Klec má rozměry 60x41x41cm a stojí 320 Kč. Nevýhodou jsou svislé mříže a málo hluboká vanička. Uvidíme jak se tato klec osvědčí.

Vybavení klecí  stále doplňujeme. Zatím naši potkánci využívaji několika různě velkých ošatek. Dále mají k dispozici zavěšené ponožky, hamaky, drenážní roury a lana. Samozřejmě, že každá klec má svoji napáčejku, misku se zrním a misku pro pamlsky. Nedávno jsme dokoupili jehly na ovoce a koule na salát. Jehly používáme poměrně často a mají jednu velkou výhodu oproti podávání ovoce do mističky - myši si ovoce a zeleninku nezatáhnou do úkrytu, kde by se jim obalilo v podestýlce a mohlo se zkazit, ale baví se tím, že si ho z jehly ohlodávají. Chceme pro své potkánky jen to nejlepší, proto budeme neustále vylepšovat jak vybavení klece, tak plánujeme nákup lepších klecí pro potkany.

Vzhledem k tomu, že naše osazenstvo se nám (zvlášť teď od ledna pěkně rozroste) přecházíme z kukuřičné podestýlky na koňské hobliny Alpenspan (jde o balíky po 20kg s cenou kolem 200Kč). Na našem trhu je to z hoblin to nejlepší (spolu s Tearwohl), co můžete potkánkům dát, jelikož jsou kvalitní, čisté a bezprašné a také nejsou aromatické. Tímto prosím všechny, kteří používají piliny-hobliny s citronovou, jablečnou a jinou vůní, aby je co nejdříve přestali používat, jelikož se potkánkům často projevují alergie na tento typ podestýlky a vůbec jim není příjemné, že musí v tomto "smradu" být celou dobu. 

Krmení

Krmivo si mícháme sami. Základní složkou je Anima Rodybon - hlodavec speciál. Tuto dále obohacujeme dalšími složkami. Krmivo pro činčily Deluxe obsahuje převážně sušené ovoce a zeleninu. Přimíchali jsme také slunečnice a semínka pro velké papoušky, nesmí se to však přehánět kvůli vysokému obsahu tuků. Našim potkánkům také zachutnali cornflakes. Nasušili jsme také pro své miláčky jablečné křížaly. Do krmné směsi přidáváme  těstoviny menších rozměrů (např. hvězdičky, písmenka apod.). Součástí krmiva jsou  banánové a kokosové chipsy a rozinky. Z oříšků v malém množství přidáváme arašídy neloupané, vlašské ořechy a lískové ořechy. Granule friskies pro kočku mají nižší obsah solí, než-li psí granule. Jako doplněk používáme burizony místo rýže. Pohanku plánujeme přidávat gravidním a kojícím samicím, která je pro ně velmi vhodná.

Suroviny v syrovém stavu pro potkany tvoří čerstvá zelenina a ovoce. Potkánkům chutná pekingské zelí, listy pampelišek (pozor na původ a znečištění listů). Z ovoce je to hlavně jablko, hrozny a hodně vyzrálé banány (nesmí být málo zralé, jelikož by vznikly potkanům zažívací potíže). Občas se najde i nějakej ten kousek tvrdého sýra. Jednou za týden uvařime vejce. Pro potkany je neodolatelným pamlskem piškotek a pravý vanilkový pribináček.

Od ledna začínáme přidávat potkánkům granule Biokron BIOSTAN MYPO, které jsou speciálně namíchané pro potkany a myši. Raději sice mají naši zrnnou směsku, ale občas si do roury zatahou i granuli, kterou si hlodají a obrušují si tím zároveň i zuby.