ChS Z Hamaku

ChS laboratorních potkanů


O nás

Co vlastně znamená slovo hamak a proč takový název stanice?
Slovo hamaka (ž. rodu) nebo také hamak (m. rod) pochází z jazyka Tainů a označuje visuté (závěsné) lůžko. První zmínka se objevuje v Kolumbově lodním deníku z první objevné plavby, tedy z r. 1492.
(zdroj: KOLUMBŮV LODNÍ DENÍK, NAKLADATELSTVÍ NOVINA, PRAHA 1942)

Již při chovu "obyčejných" laboratorních potkanů (bez PP) jsme do klece věšeli různé kusy látek, nohavic, ponožek a hadýrků. Až později jsme se na internetu dočetli, že se jedná o tzv. hamaky. Slovo se nám natolik zalíbilo, že jsme chtěli mít vlastní chov potkanů Z Hamaku.

Naše CHS je již oficiálně zaregistrována, a to od 1.1. 2009. V současné době věnujeme maximální péči našim 4 topázkům a modré aguti samičce. Koncem léta jsme začali uvažovat o založení oficiální chovatelské stanice. Brouzdali jsme celé dny na internetu a sbírali informace nutné pro začátek.  Bylo potřeba si pečlivě rozmyslet, kterými liniemi se budeme zabývat. Jednoznačně jsme se oba shodli na první linii, kterou byla velká fovoritka topaz linie.

Budoucí majitele našich potkánků si budeme pečlivě vybírat. Je třeba si uvědomit, že poptávka po papírových potkanech je vždy větší než nabídka. Nebudeme svěřovat naše maličký osobám, které nás nepřesvědčí o schopnosti dobře se postarat o mládě. Dále budeme vyžadovat zprávy o tom, jak se potkánkům narozeným v naší CHS daří. Rádi poradíme lidem, kteří se s chovem potkanů nesetkali.

Mláďátka nebudeme posílat poštou,drahou, autobusem či jinou přepravní službou. Preferujeme osobní odběr u nás. Popřípadě občas jedeme směr Praha, Brno, Ostrava. (toto není podmínkou, ale záleží na domluvě.

Výhodou těchto stránek jsou různé vychytávky. Např. se snažíme přispět i jiným CHS např. programem pro zjišťování příbuznosti potkanů, kalkulátorem velikosti klece, genetickým průvodcem krytí, ...